نام‌گذاری خیابانی به نام پنجشیر در تهران

20 شهریور 1400

نام‌گذاری خیابانی به نام پنجشیر در تهران
یک عضو سابق شورای شهر تهران از نام‌گذاری یکی از کوچه‌های شهر تهران به نام پنجشیر بر اساس مصوبه پنجمین دوره شورای شهر تهران خبر داد. مجید فراهانی عضو سابق شورای شهر تهران در دوره پنجم در پیامی توییتری از نام‌گذاری یکی از خیابان‌های تهران به نام پنجشیر که مصوبه پنجمین دوره شورای شهر تهران بوده است خبر داد و نوشت: یکی از کوچه‌های خیابان دکتر محمد مصدق تهران با عنوان پنجشیر نام‌گذاری شده است. پنجشیر نام یکی از ولایت‌های افغانستان است. ولایت پنجشیر در هفته‌های گذشته صحنه نبردی سنگین میان نیروهای جبهه مقاومت ملی افغانستان و نیروهای طالبان بود.

در روزهای اخیر هجده کوچه و خیابان تهران به نام شهرهای حوزه تمدنی ایران از جمله قندهار، سمرقند، بخارا، هرات و البته پنجشیر نام‌گذاری شده‌اند. این تغییر نام براساس مصوبه آخرین روز شورای شهر پنجم تهران در دوره گذشته انجام شده است. در این فرایند، برخی کوچه‌ها و خیابان‌های فرعی منشعب از خیابان‌های دکتر محمد مصدق (نفت)، نظامی گنجوی و پاکستان با عنوان شهرهای حوزه تمدنی ایران که اکنون در کشورهای ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، افغانستان، پاکستان، تاجیکستان و ازبکستان قرار گرفته‌اند، نام‌گذاری شده‌اند اما مراحل اداری تأیید مصوبه در هیئت تطبیق قوانین مستقر در فرمانداری تهران و نیز ابلاغ نهایی و اجرایی شدن آن زمان‌بر شد تا اینکه ابتدای هفته جاری بر تارک خیابان‌های تهران نقش بست.

با توجه به اینکه بیشتر نام‌های جدید برگرفته از شهرهای افغانستان است، هم‌زمانی تغییر نام این کوچه‌ها و خیابان‌ها از سوی شهرداری‌های مناطق با وقایع اخیر افغانستان به‌خصوص نبردی که این هفته در دره پنجشیر شکل گرفت، به‌نوعی می‌تواند حس همدلی شهروندان تهران با مردم افغانستان را بیشتر کند. ایرانیان همیشه به‌صورت معنوی حمایت خود را از مردم افغانستان نشان داده‌اند و به همین دلیل، امروز هم بخشی از مردم ایران از نیروهای مقاومت پنجشیر حمایت می‌کنند، چون به دلیل ریشه‌های فرهنگی و تاریخی مشترک، همیشه این همدلی میان مردم ما و مردم افغانستان و البته سایر کشورهای حوزه نوروز از جمله تاجیکستان، آذربایجان، پاکستان و ... وجود داشته است.


منبع خبرگزاری انتخاب
برچسب‌ها خبرنام نام‌گذاری معابر پنجشیر نام‌گذاری خیابان‌ها تهران افغانستان