آرژانتین: ریشه‌شناسی نام و معنا

28 آذر 1399

 

سواحل آرژانتین در اوایل قرن شانزدهم میلادی به وسیله دریانوردان اسپانیایی کشف شد و بر آن نام آرژانتین اطلاق گردید. آرژانتین به معنای سرزمین نقره است، زیرا کاشفان اولیه آن با سرخپوستانی برخورد کردند که زیورآلات نقره‌ای فراوان داشتند و فکر کردند که این سرزمین نقره فراوانی دارد، در حالی که سرخپوستان این نقره‌ها را از پرو به آرژانتین آورده بودند.

آرژانتین در قرون گذشته دارای وسعت و موقعیت کنونی نبود، بلکه مجموعه‌ای از ایالات متعدد بود که امروزه آرژانتین و چند کشور همسایه آن را می‌سازند. در سال ۱۷۷۹م. دولت اسپانیا از پیوند بولیوی، پاراگوئه، اروگوئه و آرژانتین (به‌جز نواحی جنوبی آن) نایب‌السلطنه‌نشین ریو دولاپلاتا را به وجود آورد که نام آن مأخوذ از رود لاپلاتا بود که در هر چهار کشور جریان داشت. در سال ۱۸۱۰م. با فتح اسپانیا به دست ناپلئون، مردم آرژانتین درصدد کسب استقلال برآمدند. پس از چندی پاراگوئه در سال ۱۸۱۱، بولیوی در ۱۸۲۵ و اروگوئه در ۱۸۲۸م. از ریودولاپلاتا جدا شدند. این امر باعث شد تشکیل کشور آرژانتین آسان شود. به این صورت که در سال ۱۸۱۹ به اتحادیه ایالات ریودولاپلاتا موسوم گردید و سپس در سال ۱۸۲۵ کنفدراسیون آرژانتین نامیده شد.

در سال ۱۸۵۳ با تصویب قانون اساسی جدید، این کشور جمهوری آرژانتین نامیده شد. از آنجا که استان‌های کشور آرژانتین دارای استقلال عمل فراوان بودند، تا سال ۱۸۹۰ دولت مرکزی آن قدرت چندانی نداشت و بخصوص ایالت مهم بوئنوس آیرس دارای اختیارات فراوانی بود. سرانجام در سال ۱۸۹۰ با ایجاد تمرکز قوی، اختیارات استان‌ها محدود شد و از این سال به کشور آرژانتین متحد معروف گردید. در سال ۱۸۷۹ نیز با تصرف سرزمین‌های جنوبی موسوم به پاتاگونیا، آرژانتین در حدود فعلی خود قرار گرفت و جمهوری آرژانتین فعلی تکوین یافت. نام آرژانتین در زبان اسپانیولی، که زبان رسمی این کشور است، آرخنتینا و در عرف بین‌المللی آرجنتینا و نام رسمی آن جمهوری آرژانتین است.


منبع ریشه‌یابی نام و پرچم کشورها
برچسب‌ها نام کشورها معنی اسامی کشورها ریشه‌شناسی آرژانتین